Ptolemais.pl

Blog o podróżach, historii, biznesie i finansach, modzie i urodzie, zdrowiu

Podróże

Jakie są góry w Polsce? Odkryj piękno polskich łańcuchów górskich

Jakie są góry w Polsce? Odkryj piękno polskich łańcuchów górskich


Góry w Polsce stanowią jedną z największych atrakcji naszego kraju. Tuż obok wybrzeża, są najczęściej wybieraną destynacją turystyczną, która przyciąga piechurów i miłośników pięknych krajobrazów, nie tylko z Polski, ale i z innych europejskich krajów. Polskie góry oferują niezwykłe widoki, malownicze krajobrazy, dziką faunę i florę oraz wiele atrakcji dla turystów. W tym artykule zapraszamy odpowiemy na pytanie “jakie są góry w polsce” oraz zabierzemy Cię na wycieczkę po najwspanialszych łańcuchach i pasmach górskich w Polsce.

Spis treści

  • Polska i jej łańcuchy górskie
  • Sudety – wszystko co musisz wiedzieć
  • Karpaty – najważniejsze informacje
  • Góry Świętokrzyskie

Zobacz także: Co zabrać w góry? – Szczegółowy górski poradnik! 

Góry w Polsce

Góry w Polsce dzielą się na trzy łańcuchy, które są tworzone przez 46 pasm. Choć nasz kraj trudno zaliczyć do typowo górskich, to i tak w naszych granicach mieści się wiele wspaniałych szczytów, przyciągających całe rzesze miłośników zimowych sportów i wędrówek w trudnym terenie. Polskie góry oferują różnorodne krajobrazy, od skalistych szczytów po piękne doliny i jeziora.

Sudety

Sudety są drugim najstarszym łańcuchem górskim w Polsce. Znajdują się w południowo-zachodniej części kraju, a także w Czechach i Niemczech. Góry te powstały w wyniku orogenezy hercyńskiej w okresie paleozoiku. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka, osiągająca wysokość 1603 m n.p.m. Polską część łańcucha tworzy 15 pasm, w tym Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Góry Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika.

Karkonosze

Karkonosze to najwyższe pasmo Sudetów, rozciągające się na ok. 40 km. Charakteryzuje się występowaniem ciekawie ukształtowanych form skalnych. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, osiągająca wysokość 1603 m n.p.m.

Góry Izerskie

Góry Izerskie to pasmo Sudetów Zachodnich, składające się z niskich gór o łagodnych wierzchowinach. W północnej części zbudowane z gnejsów i łupków łyszczykowych, natomiast w południowej – z granitu karkonoskiego. Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa, mierząca 1126 m n.p.m.

Góry Kaczawskie

Góry Kaczawskie to pasmo położone w północno-zachodniej części Sudetów. Zbudowane z metamorfiku kaczawskiego, fyllitów, zieleńców, diabazów i łupków. Najwyższym szczytem Gór Kaczawskich jest Folwarczna, mierząca ponad 722 m n.p.m.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to pasmo Sudetów Zachodnich, w większości zbudowane z granitu. Główny grzbiet, od którego odchodzą grzbiety boczne, rozciąga się z południowego zachodu ku północnemu wschodowi. Najwyższym tamtejszym szczytem jest Skalnik, mierzący 945 m n.p.m.

Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie to pasmo Sudetów Środkowych, w całości znajdujące się na terenie Polski. Zbudowane przede wszystkim ze skał osadowych, takich jak piaskowce, zlepieńce i łupki. Najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich jest Borowa, która mierzy 853 m n.p.m.

Góry Kamienne

Góry Kamienne to pasmo Sudetów Środkowych, przebiegające wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Tworzą je skały osadowe i wulkaniczne. Najwyższym tamtejszym szczytem jest Waligóra, charakteryzująca się wysokością 936 m n.p.m.

Góry Sowie

Góry Sowie to pasmo Sudetów Środkowych, zbudowane przede wszystkim z gnejsów i migmatytów. Rozciągają się na długość 26 km. Najwyższym szczytem Gór Swoich jest Wielka Sowa, mierząca 1015 m n.p.m.

Góry Bardzkie

Góry Bardzkie to najdalej wysunięte na wschód pasmo Sudetów Środkowych. Rozciąga się na długości 20 km i jest zbudowane przede wszystkim z paleozoicznych łupków kwarcowych, mułowców, piaskowców i zlepieńców. Najwyższy tamtejszy szczyt – Kłodzka Góra – osiąga 765 m n.p.m.

Góry Stołowe

Góry Stołowe to pasmo Sudetów Środkowych, wypiętrzone ponad 30 mln lat temu. Są zbudowane z piaskowca i charakteryzują się budową płytową. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, mierzący 919 m n.p.m.

Góry Bystrzyckie

Góry Bystrzyckie to pasmo Sudetów Środkowych, w znacznym stopniu zalesione i słabo zaludnione. Zbudowane są przede wszystkim ze skał metamorficznych. Najwyższy z tamtejszych szczytów – Jagodna – osiąga 977 m n.p.m.

Góry Orlickie

Góry Orlickie to najwyższe pasmo łańcucha Sudetów Środkowych, zbudowane z różnych skał metamorficznych. Najwyższy szczyt Gór Orlickich znajduje się w Czechach, natomiast w Polsce najwyżej wznosi się Orlica, osiągająca 1084 m n.p.m.

Masyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika to pasmo położone w Sudetach Wschodnich. Jest najwyższym obszarem polskiej części wschodniego obszaru łańcucha. Góry te są głównie zbudowane z łupków łyszczykowych i gnejsów. Najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika jest Śnieżnik, osiągający wysokość 1425 m n.p.m.

Karpaty

Kolejny łańcuch górski w Polsce to Karpaty, które należą do największych w Europie Środkowej. Karpaty rozciągają się na terenie 8 państw – Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii i Serbii. Najwyższym szczytem Karpat jest położony na Słowacji Gerlach, który mierzy 2655 m n.p.m. Polskie Karpaty dzielą się na 12 pasm, w tym Tatry, Pieniny, Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie.

Tatry

Tatry to najwyższe pasmo górskie w Polsce. Leżą w południowej części kraju i stanowią granicę między Polską a Słowacją. Najwyższym szczytem po polskiej stronie Tatr jest Rysy, osiągający wysokość 2501 m n.p.m. Tatry są popularne wśród turystów ze względu na swoje piękno i bogactwo przyrody.

Pieniny

Pieniny to pasmo górskie Karpat, które przebiega przez Polskę i Słowację. Najwyższy szczyt Pienin to Wysoka, osiągająca 1025 m n.p.m. Pieniny słyną z malowniczych krajobrazów i atrakcji turystycznych, takich jak słynne przełomowe odcinki Dunajca.

Beskid Śląski

Beskid Śląski to jedno z pasm tworzących Beskidy Zachodnie, które stanowią część Karpat Zachodnich. Najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne, wznoszący się na wysokość 1257 m n.p.m. Beskid Śląski oferuje piękne widoki i liczne szlaki turystyczne.

Beskid Mały

Beskid Mały to niewielkie i zwarte pasmo górskie, znajdujące się w zachodniej części Beskidów. Spośród wszystkich tamtejszych szczytów, największą wysokość osiąga Czupel, mierzący 930 m n.p.m. Beskid Mały jest popularnym miejscem dla turystów, zwłaszcza miłośników pieszych wędrówek.

Beskid Makowski

Beskid Makowski to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich, dawniej nazywane Beskidem Średnim. Najwyższym tamtejszym szczytem jest Mędralowa, mierząca 1169 m n.p.m. Beskid Makowski oferuje piękne widoki i liczne szlaki turystyczne.

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to drugie najwyższe spośród wszystkich polskich pasm górskich. Stanowi część Beskidów Zachodnich. Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego jest Diablak, wznoszący się na wysokość 1725 m n.p.m. Beskid Żywiecki jest popularnym miejscem dla turystów, zarówno latem, jak i zimą.

Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy to pasmo górskie leżące w obszarze Beskidów Zachodnich. Najwyższy tamtejszy szczyt – Mogielica – osiąga 1170 m n.p.m. Beskid Wyspowy oferuje piękne krajobrazy i liczne szlaki turystyczne.

Gorce

Gorce to pasmo Beskidów Zachodnich. Najwyższym szczytem tego masywu jest Turbacz, osiągający 1310 m n.p.m. Gorce są popularne wśród turystów ze względu na swoje piękno i dziką przyrodę.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to pasmo Karpat Zachodnich, należące do Beskidów Zachodnich. Najwyższy szczyt masywu – Radziejowa – wznosi się na 1266 m n.p.m. Beskid Sądecki oferuje piękne krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne.

Beskid Niski

Beskid Niski to pasmo górskie, którego wschodnia część rozgranicza Karpaty Wschodnie i Zachodnie. Najwyższy szczyt po polskiej stronie gór to Lackowa, mierząca 997 m n.p.m. Beskid Niski jest popularnym miejscem dla turystów, zwłaszcza miłośników pieszych wędrówek.

Bieszczady

Bieszczady to grupa górska składająca się z dwóch pasm – Bieszczadów Wschodnich (na terenie Ukrainy) i Zachodnich – leżących w łańcuchu Karpat. Najwyższym polskim szczytem Bieszczad jest Tarnica, osiągająca 1346 m n.p.m. Bieszczady są znane z dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów.

Góry Sanocko-Turczańskie

Góry Sanocko-Turczańskie to pasmo górskie należące do Beskidów Lesistych, leżące w obszarze Karpat Wschodnich. Najwyższy polski szczyt gór to Jaworniki, osiągający 909 m n.p.m. Góry Sanocko-Turczańskie oferują piękne krajobrazy i liczne atrakcje turystyczne.

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to najstarsze góry w Polsce i jedne z najstarszych w Europie. Powstały około 500 mln lat temu. Najwyższym tamtejszym szczytem jest Łysica, mierząca 614 m n.p.m. Łańcuch składa się z 19 pasm, w tym Pasmo Klonowskie, Pasmo Bostowskie, Pasmo Oblęgorskie, Pasmo Masłowskie, Łysogóry, Pasmo Jeleniowskie, Pasmo Zgórskie, Pasmo Posłowickie, Pasmo Dymińskie, Pasmo Brzechowskie, Pasmo Orłowińskie, Pasmo Iwaniskie, Pasmo Wygiełzowskie, Pasmo Chęcińskie, Pasmo Bolechowickie, Pasmo Daleszyckie, Pasmo Cisowskie, Pasmo Ociesęckie, Pasmo Kadzielniańskie.

Podsumowanie

Góry w Polsce oferują niezwykłe widoki, malownicze krajobrazy i wiele atrakcji dla turystów. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem wędrówek, sportów zimowych czy po prostu chcesz odpocząć w pięknym otoczeniu przyrody, polskie góry mają wiele do zaoferowania. Od Sudetów po Karpaty, każde pasmo górskie ma swoje unikalne cechy i piękno. Zapraszamy do odkrywania polskich gór i cieszenia się ich niezwykłym urokiem.

Udostępnij

O autorze

Na moim blogu łączę fascynację podróżami z doświadczeniem biznesowym, dzieląc się relacjami z podróży i inspiracjami do sukcesów. Odkrywajcie ze mną świat, gdzie podróże spotykają się z biznesową pasją, a historia staje się źródłem inspiracji. Znajdziecie tu także cenne wskazówki dotyczące mody, urody i zdrowego stylu życia